Daň z nemovitých věcí v roce 2021

Daň z nemovitých věcí v roce 2021

Do konce ledna opět vzniká vlastníkům nemovitostí povinnost uhradit daň z nemovitých věcí. Tedy těm, kteří se  v roce 2020 stali vlastníky nemovitosti nebo provedli takovou změnu nemovitosti, aby se na ně vztahovala povinnost podat daňové přiznání. Celou věc zároveň komplikuje COVID, ale jsem tady pro Vás a najdete zde všechny podstatné informace.

Finanční správa vyzývá všechny občany aby na úřad nechodili a potřebné věci konzultovali telefonicky a podání uskutečňovali elektronicky. Pokud nemáte datovku nebo elektronický podpis, návštěvě se nevyhnete.

Můžete si přečíst kompletní pokyny jak postupovat v aktuální epidemiologické situaci nebo čtěte dále a šetřete Váš čas. Vyzobal jsme pro Vás to podstatné.

Formulář pro vyplnění DAP elektronicky:
Tuto možnost doporučuji, je nejpohodlnější a pokud máte datovou schránku či uznávaný elektronický podpis, pohodlně to přes aplikaci i podáte. Pokud nemáte exportujete si PDF a podáte osobně na podatelně. Chci vyplnit daňové přiznání elektronicky.

Jak vyplnit?
Můžete se inspirovat pokyny po podání daňového přiznání nebo Vám pomůžu.

Termín pro podání DAP:
Nejpozdějším termínem pro podání daňového přiznání je 31.1.2020, což vychází na neděli. V souvislosti se situací kolem COVID bylo vydáno rozhodnutí o prominutí sankcí v případě, že daňové přiznání podáte do 1.4.2021. Bez jakýchkoli sankcí tedy stačí podat daň do 1.4.2021.

Termín a možnosti úhrady daně:
Do 31.5.2020, pro Ostravu platí, že  na účet 7755- 77621761/0710, konstantní symbol 1148, variabilní symbol: r.č.: bez lomítka, nebo kmenová část DIČ.

Můžete zaplatit daň přes SIPO. V případě, že chcete platbu přes SIPO využít za zdaňovací období 2018 musíte podat na příslušný FÚ žádost nejpozději do 31.1.2020. Formulář žádosti najdete zde.

Kde podat:
Daňové přiznání se podává na FÚ, v  jehož územní působnosti se nemovitost nachází a to osobně nebo poštou. Máte – li zřízenu datovou schránku, jste povinni k podání daňového přiznání elektronicky. Pokud povinnost porušíte můžete dostat až dvoutisícovou pokutu.

Co nezapomenout:
Daň z nemovitých věcí se skládá ze dvou dílčích daní daně ze staveb a jednotek a daně z pozemků. Nezapomeňte zahrnout vše co obsahuje Váš LV nebo vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí.

Kde si pomoct pokud mi informace nestačí:
V zákoně o dani z nemovitých věcí, nebo na webu finanční správy.

Co dělat když si nevím rady, nebo se mi prostě nechce:
Přijďte na kávu k nám do kanceláře na ul. Ruská 43, Ostrava, PSČ: 70300 a zatím co ji vypijete Vám s tím pomůžeme. Ale určitě se objednejte zde.