Makléř by měl vždy zůstat človekem

Makléř by měl vždy zůstat človekem

Makléř je v realitní transakci vlastně něco jako máma v dětství. Většinou vyjma toho, že na vás zařvou, když je to potřeba. Konec srandy.

Úkolem makléře by mohlo být prodat za co nejvyšší kupní cenu s přihlédnutím k situaci, ve které se prodávající nachází.

Někdy holt potřebuje chudák ženská utéct od věčně ožralýho manžela, někdy chlapa prostě nebaví doma nacházet cizí ponožky a někdy se místo jednoho děcka narodí třeba tři.

Pokud není jedinou prioritou dosažení maximální možné kupní ceny, nastávají skvělé podmínky pro aukce nemovitostí. V nich je často dosažena cena vyšší, než je sjednána ve zprostředkovatelské smlouvě. A to je krása trhu.

Pořád jsou mezi makléři lidé, kterým přijde v pořádku účtovat třeba polovinu z výsledného navýšení ceny v aukci.

Věřím, že pokud někdo na prodej spěchá, je to většinou v důsledku mizerné životní situace. Nejen v těžké životní situaci, ale i mimo ni se chovám k člověku jako k člověku, nikoli jako k dojné krávě. Když můžu vždy se snažím lidem pomoci.

V jisté době jsem se měl docela mizerně z důvodu nepodařeného manželství. S tchýní jsem se dohodnul na koupi bytu, který a měl tak místo k bydlení. Tchýně nečekaně umřela, exmaželka poháněná tchánem se zachovala, jak se zachovala a já skončil vlastně na ulici. Exmanželka i bývalý tchán jsou pro mě už napořád synonymem špatného člověka.

Není mi příjemné se o tuhle zkušenost dělit, ale neříkám to jen tak. Účtování nesmyslných podílů na navýšení ceny v aukci vnímám stejně. Svěříte makléři důvěru, sjednáte si jaká bude kupní cena a následně dostanete jen polovinu z částky přesahující dohodnutou cenu ve smlouvě. Většinou ještě pod rouškou jakéhosi dobrodiní.

Byla doba, kdy byly aukce novinkou a něčím co uměl zorganizovat málo kdo. Doba, kdy bylo běžné a velice férové dát makléři polovinu z navýšení kupní ceny, kterého dosáhl uspořádáním něčeho, co nikdo jiný neuměl. Dosáhl totiž ceny, která na trhu nebyla jinak dosažitelná. Dneska se aukce svou obvyklostí blíží čištění zubů a málokdy výsledek aukce dosáhne násobky tržní ceny, jako tomu bylo v minulosti.

Proto je pro mě v dnešní době nepochopitelné, proč by se výsledek aukce měl vymykat sjednané odměně. Aukce není nic extra výjimečného a stejně tak ani lehké navýšení ceny v řádu desítek či nižších stovek tisíc.

Proto říkám, že ať už chce makléř prodat za co nejvíc, nebo prodat co nejcitlivěji, pořád by jeho hlavním úkolem mělo být zůstat člověkem.