Vybrat dům nebo byt?

Vybrat dům nebo byt?

Můj děda, říkal, že koupit si barák je hromada práce, nekonečné investice, ale taky radost a pohoda. Říkal jsem si, že je blbej. Nebyl. Tohle je článek pro ty, kteří prostě nějak neví.

  • Hypotéka. Prostě milion se splácí líp než dva, dva líp než čtyři atakdále. Za každý meloun zaplatíte třeba něco kolem pěti, šesti tisíc korun. Měsíčně! Jste na to připravení? První rok pohoda. Ale nezačne vás to prostě štvát?
  • Energie. Svítíš víc, topíš víc a taky topíš zbytečně, protože mrazící zóny v baráku nechcete. Chodíte doma v trenkách? Chodit v trenkách v baráku je drahý. K tomu umejt auto, protože můžeš, zalejt kytky, protože to potřebujou, umejt fasádu, protože je hnusná. Kdybych dal prst na kolečko vodoměru, bude to stejné jako ho dát do mixéru. Elektroměr zase dostane zakouřit, když má přijít Ježíšek. Co kdyby to přehlíd.
  • Zařízení. Můžete bydlet v prázdným baráku. Tohle klidně přeskočte. Ale… Zkusili jste někdy v prázdným domě udělat sovu? Hůůůů!… Hůůů – hůů – hů – hu. Ozvěna je potvora. Přestěhoval jsem do baráku úplně narvanou dvaplusjedničku. Víte co v něm bylo? Nic. Zařídit barák je prostě drahý. Druhák je to, že vás to co tři roky přestane bavit. V bytě posunete sedačku, vymalujete stěnu a dobrý. Když to uděláte v baráku, úplně uslyšíte, jak se vám ten barák směje.
  • Údržba. V bytě zaplatíte fond oprav a dobrý. V baráku najednou musíte řešit studený topení, meluzínu přes okno, zatékání do střechy, bordel v zámkovce, díru v plotě a spoustu jiných hovadin, který vůbec nehrajou roli když bydlíte v solidním paneláku.
  • Úklid. Třeba to máte doma vyjasněný a takovejma kravinama se nezabejváte. Já jsem jednou chtěl překvapit moji bábu a po roce v baráku uklidit taky. Začal jsem ráno a nestihl to, než přišla z noční. Kde je ten úklid bytu za pár hodin?
  • Zahrada. V létě sekáte, zalejváte, na podzim hrabete listí, zazimujete, v zimě solíte, kloužete nadáváte. Jaro je jen pro silný povahy. Schválně. Jak moc vás prudí neposekaná zeleň pokud bydlíte v bytě (pokud nemáte alergii nebo klíšťata na psovi)? Vůbec. Garantuji Vám, že z veřejné zeleně, co vám poleze do záhonu za padesát litrů budete chtít vystřelit z kůže.
  • Krámy. V bytě skočíte za sousedem. V baráku jsou to tam kleště, tu metr, pila, hoblík, sekačka, akučka, baterka atd. A kazej se potvory!
  • Revize. Elektřina, plyn, komín, kotel, klimoška, hromosvod. Furt něco. A v baráku není aktivní domovník, co to s revizákem oběhne. V baráku to bude pětkrát dražší a revizák nebude mít čas.
  • Výsery. Novej barák, ale teplá voda není? Normálka. Barák čekal na vhodnou příležitost, udělal to schválně. Vím, že se redukční ventil kazí jednou za deset let a vadný prouďák elektrikář neviděl ještě nikdy, ale prostě se to děje.
  • Zábava. Grilovačka, výčep, udírna, selátko, dílna, motorka, hřiště pro děcka. Třeba budete chodit ven tak jako v bytě, ale když už se tak dřete jení škoda toho nevyužít. Ušetříte a zfouknete to na zahradě. Omyl. Neušetříte. Zbyly peníze? Tak třeba vířivka

Vůbec vás od baráku neodrazuju. Bydlím v baráku a bydlel jsem v bytě. A nedokážu se ubránit tomu to porovnávat. Zahradní pohoda je úžasná, ale taky to je hnusná řehole. Byt je těžká pohoda, ale taky trochu kriminál. Jak to máte vy?