Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Prezident podepsal dne 18.9.2020 zrušení daně z nabytí z nemovitých věcí.

Co to znamená:
Pokud jste podali návrh na vklad vlastnického práva do katastru v prosinci 2019 a později, nemáte povinnost daň platit. Pokud jste návrh na vklad vlastnického práva do katastru podali do 30.11.2019, pak se vás daň dále týká. Se škodolibými kamarády, kteří to udělali o den později, se domluvte na pěkném mejdanu. Ušetřili, tak za Vás rádi zaplatí.

Vrácení již zaplacené daně:
Pokud právě uvazujete katovskou smyčku, protože jste daň již zaplatili, nezoufejte. Smyčku rozvažte a zde si stáhněte žádost o vrácení přeplatku, který podáte vyplněný u místně příslušného správce daně. Prostě tam, kde jste podali daňové přiznání a zaplatili daň.

Je zrušení daně z nabytí důvod k oslavám? Většinou jo.
Na vstupu určitě oceníte, že vám z každého zaplaceného milionu zůstane v peněžence čtyřicet tisíc navíc. Na pořádnou kolaudaci určitě víc než dost peněz.

Odpočty úroků:
Na druhou stranu si u hypoték uzavřených po 1.1.2021 odečtete méně, protože odpočet úroků od základu daně byl snížen na polovinu, tedy z 300 na 150 tisíc za zdaňovací období.

Pokud zamýšlíte běžnou hypotéku, v průměrné výši pravděpodobně se pohodlně vlezete i do nižšího rámce. Pokud zamýšlíte nadstandardní výši hypotéky, můžete na tom cosi tratit. U běžných Ostraváků to bude většinou v pohodě, protože pokud nepočítám úplně blbě, začíná se to lámat někde u sedmi miliónů.

Prodloužení časového testu:
Pro nemovitosti nabyté po 1.1.2021 se prodlužuje časový test z původních 5 na 10 let. To znamená, že pokud prodáte nebudete v bytě trvale bydlet, zaplatíte při prodeji dříve, než za deset let daň z příjmů ve výši 15%.

Druhotné dopady:
Zrušení daně z nabytí se pravděpodobně dotkne družstevních bytů, kde bylo možné právě na dani z nabytí ušetřit. Nyní proti sobě stojí dvě různé formy vlastnictví a ubyl jeden ze zásadních důvodů, proč právě družstevní upřednostnit. Je možné, že se tak o něco zvýší rozdíl v cenách bytů v družstevním a osobním vlastnictví. Ale to uvidíme.