Žádné komentáře

Zastaví COVID-19 realitní trh?

Bůh ví. Já předpokládám, že NE.

Bydlení je základní lidskou potřebou v jakékoli době. Nezpochybňuji vážnost situace, ale pochybuji o možnosti moci úřední udržet dlouhodobě nastavená opatření, jakkoli jsou účelná.

Osobně sleduji, že se mediální masáž začíná míjet účinkem, množství jednoznačných lží v médiích přestává lidi bavit a poptávka po osobních prohlídkách se vrací k normálu. Patřím k zodpovědným lidem, připouštím ovšem, že v dohledné době nezbytné prohlídky s příslušnými opatřeními zavedu.

Očekávám, že se realitní trh dočasně zpomalí, ale neočekávám dramatický pokles cen.

Propad v oblasti krátkodobých pronájmů je nevyhnutelný. V oblastech s vyšším cestovním ruchem dočasně naroste, nebo již narostla nabídka nemovitostí k dlouhodobějšímu pronájmu. Investoři do nemovitostí ke krátkodobému pronájmu se nepochybně vrátí k jejich původnímu investiční záměru. Již nyní je většina bytů, které jsou vlivem opatření prázdné, nabízena na měsíce, nikoli roky. A pak?  Pak se bude bláznit s dlouhodobými pronájmy a přijde na řade nerudovské kam s ním.

Může nastat nepříjemná situace pro investory, kteří se zavázali uhradit výstavbu nové nemovitosti, prodejem té stávající. Obava je pochopitelná. Ale v současné době velmi předčasná. Zatím se totiž vlastně nic, co by mělo způsobit tento druh paniky, nestalo.

Výkřiky, že výrazně přibude nabídek nemovitostí na prodej považuji za liché. Hádám, že je varianta dočasného zvýšení nabídky, ale přisuzuji to spíše výše uvedenému zpomalení trhu vlivem přijatých opatření. Je možné, že se někteří investoři panicky zbaví svých investic. Je možné, že někteří lidé budou chtít vyřešit nastalé finanční problémy prodejem střechy nad hlavou. Nepovažuji to však za vstupní bránu k dramatickému poklesu cen nemovitostí.

K jistému propadu ceny by stejně nakonec došlo. I bez koronaviru. Žádný dosavadní ekonomický cyklus nebyl jen rostoucí. Není možné s jistotou prohlásit, jaké reálné dopady bude COVID-19 na celosvětovou ekonomiku mít. Jedinou jistotou je, že gignatické. Proto se věnujte zejména svému duševnímu zdraví a nikoli tomu, co nemůžete vlastně příliš ovlivnit.

Nemovitosti se prodávaly a kupovaly, prodávat a kupovat se budou a jejich ceny nikdy nebudou jen růst.

Jsem tady pro Vás, tak pokud máte pocit, že Vám mohu být nápomocen, tak mi jednoduše cinkněte. Já se cítím být v pohodě a klidně Vám té pohody kousek věnuji.